:: دوره 2، شماره 2 - ( فصلنامه پژوهش‌های حقوقی میان‌رشته‌ای، تابستان 1400 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 47-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تحول در مفهوم حکمرانی؛ گذار از حکمرانی سنتی به حکمرانی مدرن الکترونیک
فیروزه احمدی1، علی مشهدی 2، فرامرز عطریان3
1- واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
2- گروه حقوق، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران. (نویسنده مسؤول)
3- گروه حقوق، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
چکیده:   (593 مشاهده)
زمینه و هدف: فرآیند تحول اجتماعی و پیشرفت فناوری اطلاعات باعث ایجاد دگرگونی‌های زیادی در زندگی بشر شده و ضمن ایجاد فرصت‌های جدیدی برای مشارکت‌های سیاسی مدنی در جوامع معاصر، بر مفهوم سنتی دولت مؤثر واقع شده است. توجه به اهمیت این موضوع و ضرورت ایجاد دولت الکترونیک برای حکومت در جامعه اطلاعاتی عصر حاضر در عمل، منجر به تحول رویکرد ما از حکمرانی سنتی به حکمرانی مدرن الکترونیک شده که هدف این مقاله بررسی این تحول است. با توجه به اهمیت موضوع هدف این مقاله بررسی جرائم سبز و سیاست جنایی پیشگیرانه است.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از نوع نظری بوده ‌روش تحقیق به‌صورت توصیفی تحلیلی می‏ باشد و روش جمع ‏آوری اطلاعات به‌صورت کتابخانه ‏ای است که با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات صورت گرفته است و مجموعه عواملی را که زمینه‌ساز این تحول بوده مورد توجه قرار می‌دهد.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، اصالت متون، صداقت و امانتداری رعایت شده ­است.
یافته‌ها: تحولات حکمرانی ریشه در تئوری‌های دموکراسی مشارکتی و شهروند مدنی و دموکراسی مشورتی و شور سیاسی دارد. بکارگیری فناوری‌های نوین در قالب دولت الکترونیک از سوی دولت‌ها ضمن تسهیل فرآیندهای دولت و ارتباط دوسویه دولت و شهروندان باعث تغییر مفهوم حکمرانی شده است. در این راستا حکمران مدرن الکترونیک علاوه بر بقاء خود به شیوه‌های سنتی باید خود را مصون از تعرض در این فضای جدید قرار دهد.
نتیجه‌گیری: با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مفهوم حکمرانی که در مدل سنتی تا حد زیادی بستگی به اراده دولت‌ها و قوانین مدون دارد، تحت تاثیر قرار گرفته و در سایه کارکرد و بسط فن‌آوری اطلاعات، وظایف دولت‌ها در برابر شهروندان گسترش می‌یابد. با استفاده از این فناوری‌ها میزان مشارکت و مردم سالاری در اداره امور جامعه ارتقاء یافته و امکان دسترسی به فرآیندها و اطلاعات برای شهروندان و مشارکت فعال آنها در تصمیم‌گیری‌ها فراهم می‌شود.
واژه‌های کلیدی: دولت، دولت الکترونیک، حکمرانی، فناوری اطلاعات، حکمرانی الکترونیک
متن کامل [PDF 1011 kb]   (195 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/2/12 | ویرایش نهایی: 1400/3/12 | پذیرش: 1400/3/21 | انتشار: 1400/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 2 - ( فصلنامه پژوهش‌های حقوقی میان‌رشته‌ای، تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها